• Obnova Klinovskej zvoničky

  Posted on 3. marec 2012 by admin in Ostatné.

  Dobrovoľníckou prácou chceme zachovať unikátny predmet ľudovej vidieckej architektúry – Klinovskú zvoničku na samote pri obci Babinec. Chceme zachrániť zvoničku, pod ktorej stav sa podpísal nielen zub času, ale aj ruka vandalov a zlodejov.

  zvonica

  Zvoničku, ktorá je pamätníkom viac než 200 ročnej histórie osady pravidelne čistíme od náletových drevín a snažíme sa zabezpečiť kosenie jej okolia. V roku 2010 sme zabezpečili výrub divej čerešne, ktorá vážne ohrozovala samotnú zvoničku. V nasledujúcom období by sme zvoničku chceli ošetriť konzervačným náterom a obnoviť drevený plotík, ktorý ju pôvodne obkolesoval. Dúfame, že do budúcna sa nám podarí zvoničku obohatiť o nový zvon – žiaľ ten pôvodný, ktorý tam visel od jej vzniku a prežil i svetové vojny, bol v novembri 2008 ukradnutý.

  Zvonička bola vysvätená, slúžila veriacim z osady. Na rozdiel od okolitých obcií, ktoré sú evanjelické, boli obyvatelia osady katolíci. Zvonenie zvona sprevádzalo domácich najdôležitejšími životnými udalosťami. A nielen to. Ak hrozila veľká búrka zvonenie zvona ju vždy zahnalo, alebo aspoň zmiernilo, a ochránilo miestnych obyvateľov, ich majetok a úrodu.. Rovnako ich odprevádzalo zvonenie zvona na ich poslednej ceste.

  Post Tagged with