• Prečo učíme ľudí kosiť ručnou kosou?

  Posted on 25. december 2016 by admin in Vzdelávanie.

  motylikNačo kosiť ručnou kosou? Je to námaha, zastarané, pomalé  nevytvoríte anglický trávnik. Toto sú veľmi povrchné konštatovania. Kosenie ručnou kosou je krásne splynutie so životom a prírodou:

  Kosenie je našou ľudovou tradíciou, kultúrnym dedičstvom, ktoré udržiava nielen remeslo a umenie kosenia, ale aj kultúrnu krajinu, plnú života a prinášajúcu obživu ľuďom, a zároveň remeselnú výrobu kôs a kosísk. Kutie kôs je nehmotným kultúrnym dedičstvom UNESCO.

  Kosenie pomáha udržiavať biodiverzitu a pestrosť našich lúk. Na 100m2 kosených lúk môžeme nájsť až 80 druhov rôznych rastlín, často lúčnych kvetov a rôznych aromatických bylín. Takáto lúka prekypuje životom, je domovom mnohých bežných i vzácnych druhov hmyzu, motýľov, plazov a obojživelníkov, poskytuje obživu pre včely, opeľovače i vtáctvo. Je ideálnou pastvou pre hospodárske zvieratá.

  Kosenie kosou je ekologické – nespotrebúva fosílne palivá, neprodukuje emisie, zvyšuje pestrosť rastlinstva, najmä rôznych kvetov a aromatických bylín, na vašom pozemku

  Kosenie je zdravé, zapájate počas neho brušné svalstvo ale i svalstvo vášho chrbta, rúk a nôh. Pri kosení sa uvoľňuje rosa a vlhkosť z trávy čo pozitívne pôsobí na dýchacie cesty, kosenie kvitnúcej lúky s množstvom rôznych bylín je príjemnou aromaterapiou, ktorá poteší vaše zmysly i dušu, a zároveň spôsobom ako desenzibilizovať rôzne alergie.

  Kvalitná kosa je ušľachtilý nástroj, remeselný produkt poctivej práce a kumštu – a vôbec nie lacný. Rakúska kosa, kosisko z kvalitného dreva, oslička, oselník, prstenec a babka vás pokojne môžu stáť viac než 100 eur, čo je už cena kosačky či krovinorezu, ale na rozdiel od týchto harabúrd vám pokojne vydržia celý život.

  Kosa vás prenesie od hluku a výfukov motora kosačky k precíteniu vášho tela, budete cítiť lúče slnka, vôňu pokosenej trávy, počuť hmyz a vtáky, prípadne prekrásne zvonenie počas ostrenia kosy.

  Kosa nie je nástrojom smrti, vďaka jej tichosti neplaší zvieratá na okolí a vďaka plynulému, pomalšiemu koseniu majú obyvatelia lúky či záhrady dostatok času uniknúť pred jej ostrím.

  Nebudete pestovať mŕtvy a prechemizovaný trávnik, ale lúku plnú voňavých kvetov a rôznorodého života. Môžete si nasušiť voňavé seno pre vaše zvieratá, alebo získať hodnotný materiál do kompostu.

  Nie je to ústup od hodnôt moderného života, naopak, ekológia, život, zmyslové pôžitky a fyzická zdatnosť by mali byť neoddeliteľnou súčasťou modernej budúcnosti.