• Štepenie ovocných stromov

  Posted on 15. február 2017 by admin in Ovocný Gemer a Malohont, Vzdelávanie.

  Štepenie-ovocných-stromovFarmička.sk a Gemerské grúne, o.z. Vás pozývajú na workshop „Štepenie ovocných stromov“, ktorý je pokračovaním úspešných workshopov z projektu  Ovocný Malohont.

  Školenie sa uskutoční 4.3.2017 na Babinci (okres Rim.Sobota), školiteľom bude Ján Vigoda.

  Workshop sa uskutoční v čase od 9:00 do 13:00, preberieme nasledujúce témy:

  • Rozmanitosť a význam starých odrôd ovocia
  • Genetika a dedičnosť
  • Štepenie, očkovanie a praktické ukážky rôznych spôsobov štepenia
  • Základná starostlivosť o mladý zaštepený strom
  • Rez a tvarovanie ovocného stromu v prvých a nasledujúcich rokoch

  Janko Vigoda, je dlhé roky zanieteným ovocinárom: „S ovocinárstvom žijem od detstva. V posledných desaťročiach sa čoraz viac stupňoval môj záujem venovať sa svojim ovocným stromom na oveľa vyššej odbornej úrovni. Na to mi poslúžilo štúdium odbornej literatúry a časopisov, konzultácie s odborníkmi, účasť na exkurziách do veľkých ovocných sadov, prednáškach a konferenciách, či robenie rôznych pokusov vo vlastnej záhrade. Tento záujem ma priviedol až k viacnásobnej účasti na celoštátnych súťažiach v reze a rozmnožovaní ovocných stromov, kde sa mi podarili aj popredné umiestnenia. V posledných rokoch sa zaoberám vyhľadávaním veľmi starých odrôd ovocných stromov, osobitne najmä orechov, morúš a oskorúš v širšom okolí Rim.Soboty a ich rozmnožovaním za účelom ich zachovania v pripravovanom genofondovom sade. Pravidelne sa zúčastňujem so svojím ovocím na okresnej záhradkárskej výstave, kde sa toto vždy zaraďuje medzi špičku – moja hruška “Charneuská” už bola ocenená aj na celoštátnej výstave v Trenčíne.“

  Počas workshopu si prakticky vyskúšate štepenie vrúbľov, takže pokiaľ máte prineste si vlastný štepársky nôž prípadne pásku. Ak nemáte budeme mať niekoľko kusov na požičanie.

  Každý účastník dostane brožúrku Ovocný Malohont, kde nájde praktické informácie ako správne sadiť ovocné stromy, ako sa o ne starať v prvých rokoch života a aké staré odrody jabloní či hrušiek sa pestovali v Malohonte.

  Súčasťou podujatia bude aj malá burza vrúbľov a účastníci si budú môcť vybrať a odniesť vrúble viacerých starých odrôd jabloní, hrušiek či veľkoplodé moruše čierne.

  Cena školenia je 10 EUR, prihlásenie cez farmicka@farmicka.sk alebo 0904 194 124